„Pro spotřebitele by přijetí eura znamenalo pokles transakčních nákladů, snazší nakupování a porovnávání cen, větší konkurenci na trhu výrobků a služeb, stabilitu cen a nižší úrokové sazby, což by usnadnilo půjčky a cestování,“ řekl v Rokycanech poslanec Miloš Nový (TOP 09), autor řady vysokoškolských učebnic, skript a článků, který připravil přednášku na téma evropské měny Euro.

Hlavními problémy, kterým čelí státy Evropské unie, jsou vystoupení Velké Británie, koronavirová epidemie, rozvrácené veřejné finance, akcelerující inflace a konflikt na Ukrajině. Přijetí eura by mohlo posílit integrační procesy a přinést mnoho výhod. Mezi tyto výhody patří eliminace kurzových rizik, snížení transakčních nákladů, transparentnost cen, eliminace kompetitivních devalvací a nižší inflace.

Členské státy eurozóny by se těšily ze silnější sociální soudržnosti, posílení zdravých veřejných financí, nižší inflace a nižších úrokových sazeb, což by umožnilo snížení daní nebo zvýšení vládních výdajů. Pro celé evropské hospodářství by eliminace kompetitivních devalvací znamenala odstranění možnosti měnových válek, lepší rozložení investorského rizika, posílení pozice eurozóny ve světové ekonomice a podporu mezinárodního obchodu.

Přijetí společné evropské měny Euro by tak mohlo přinést mnoho výhod nejen pro jednotlivé státy, ale i pro celou Evropskou unii a světové hospodářství.

Stáhněte si Policy Paper, který jsme k tématu euro vydali.

Debata se uskutečnila díky podpoře Hanns Seidel Stiftung.