TOPAZ, z.s. byl založen v dubnu 2012 jako občanské sdružení, dnes funguje jako spolek.
Posláním TOPAZu je přenášet konzervativní ideje na širší stranickou i nestranickou veřejnost a pokračovat v aktivitách, které v minulých letech koordinovala interní komise TOP 09 pro vzdělávání. Náplní činnosti spolku je debata o celospolečenských tématech s nezávislými odborníky, spolupráce s expertními komisemi TOP 09, fundraising, vytváření názorových alternativ k výstupům veřejné správy a tvorba analytických a koncepčních materiálů pojednávajících o jednotlivých problematikách a navrhujících způsoby řešení.
Vznik TOPAZu jako vzdělávací platformy politické strany byl inspirován obdobnými projekty v zahraničí, například Politickou akademií Rakouské lidové strany (ÖVP) či Nadací Konrada Adenauera s vazbou na německou Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
Vzdělání: Vystudovala obor Sociální a kulturní antropologii na Filosofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Během studia absolvovala stáže na Durham University ve Velké Británii, Central European University v Budapešti a byla též stipendistkou Fulbrightovy nadace na New York University v New Yorku.
Profesní život: Vyučovala na Katedře antropologie a Ústavu jazykové přípravy ZČU v Plzni, deset let pracovala na nejrůznějších pozicích pro Festival českých filmů Finále a v posledních 14 letech se na nejrůznějších pozicích věnuje české a evropské politice. Pracovala jako asistentka poslance, náměstka hejtmanky, volební a PR manažerka či specialistka na zahraniční a přeshraniční komunikaci v rámci sítě stran frakce Evropské lidové strany.
Vzdělání: absolvent Fakulty humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni (dnes Filozofická fakulta) a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2006 obdržel doktorský titul z oboru politologie na Západočeské univerzitě v Plzni.
Vzdělání: vystudovala mezinárodní vztahy na Miami University v Ohiu a politologii a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Profesní život: Deset let působila na Fatih University v Istanbulu. V současné době je vedoucí výzkumu v think-tanku TOPAZ, je členkou Akademické rady evropského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies a vyučuje evropské politiky a mezinárodní vztahy na Právnické fakultě Univerzity Palackého. Zaměřuje se na evropskou integraci, zejména europeizaci, demokratizaci, ekonomické politiky EU, její rozhodovací procesy, migraci a otázku identity v postfaktuální době. Dále se věnuje politické situaci v Turecku a jeho sousedství.
Vzdělání: vystudovala mezinárodní vztahy na Miami University v Ohiu a politologii a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Profesní život: Deset let působila na Fatih University v Istanbulu. V současné době je vedoucí výzkumu v think-tanku TOPAZ, je členkou Akademické rady evropského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies a vyučuje evropské politiky a mezinárodní vztahy na Právnické fakultě Univerzity Palackého. Zaměřuje se na evropskou integraci, zejména europeizaci, demokratizaci, ekonomické politiky EU, její rozhodovací procesy, migraci a otázku identity v postfaktuální době. Dále se věnuje politické situaci v Turecku a jeho sousedství.
Hynek Jeřábekbylpo absolutoriusociologienaFilozofickéfakultěUK zaměstnánjakovědeckýpracovníkÚstavu pro filosofii a sociologii ČSAV. Od roku 1990 působínaFakultěsociálníchvěd UK v Praze, kdese stalnejprvedocentem a nynínověprofesorem a šest let zdevedlInstitutsociologickýchstudií .Ve svéodbornéprácise zaměřujenametodologii a historiisociologickéhovýzkumu, komunikačnívýzkum a solidárnípomoc, je autoremdesítekstudií a projektůjakonapř. Občan a radnice – konfliktnebopartnerství, Péče o starélidi v rodině, ale také 11. září – Mezinárodníinternetovýkomunikačnívýzkum.
člen Akademické rady
Jakub Lepš
Jakub Lepšje od roku 2010 členem TOP 09, v současnosti je místopředsedoukrajskéorganizace TOP 09 Praha a členemrepublikovéhopředsednictva TOP 09. V letech 2014 – 2021 byluvolněnýmmístostarostouPrahy 11, v současnosti je zastupitelemPrahy 11 izastupitelem hl. m. Praha. Vyučujeněkolikpřednášekna University of New York in Prague (UNYP), které se zabývajíglobalizacíaamerickýmpolitickýmsystémem. V minulostina UNYP téžpřednášel o Číně a jihovýchodníAsii. Je absolventemUniverzity Karlovy, kdezískaltitulBc. naInstitutuekonomickýchstudií a následnětitul Mgr. naKatedřeamerickýchstudiích. Na UniverzitěKarlověpřednášel 15 let o čínsko-americkýchvztazích. Kromě toho studovalnastředoevropskéuniverzitě v Budapešti (M.A. z politologie) a stráviljedenrokna Georgia Institute of Technology (Sam Nunn School) jakovýzkumnýpracovníkdíkyFulbrightovustipendiu. Domácídění v USA iamerickouzahraničnípolitikupravidelněkomentuje v českých a slovenskýchmédiích.
člen Akademické rady
Zdeněk Tůma
Zdeněk Tůma absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, postgraduální studium dokončil na Československé akademii věd. Nadále přednáší na IES FSV UK, soustředí se především na oblast měnové politiky a finanční regulace. Začátkem roku 1999 byl jmenován viceguvernérem České národní banky, od roku 2000 do 2010 pak zastával pozici guvernéra. Po ukončení mandátu v ČNB se stal partnerem ve společnosti KPMG Česká republika. V současné době je předsedou dozorčí rady ČSOB. Je místopředsedou správní rady gymnázia English College in Prague, členem dozorčí rady Výboru dobré vůle Olgy Havlové, členem Vědecké rady Jihočeské univerzity a členem akademické rady politického institutu TOPAZ.
člen Akademické rady
Michael Romancov
Michael Romancov vystudoval učitelství (občanská nauka) na Pedagogické fakultě UK a politologii na Fakultě sociálních věd UK. Od roku 1998 dodnes působí na Institutu politologických studií FSV UK, kde se věnuje politické geografii, geopolitice a Rusku. V letech 2001-2007 rovněž působil na Katedře politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě filozofické, ZČU v Plzni. V letech 2007 – 2023 na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě Praha. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí, Českým rozhlasem a Deníkem N.
Je aktivní na sociální síti X (dříve Twitter) jako @MichaelRoamancov, všechny jeho mediální výstupy jsou k nahlédnutí na www.romancov.cz
člen Akademické rady
Miroslav Zámečník
Narozen: 24. února 1962
Vzdělání: v roce 1984 absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu, obor zahraniční vztahy
Profesní život: je ekonomickým konzultantem, v roce 2009 byl členem a později předsedou dozorčí rady Českých aerolinií. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Od roku 2001 působí jako konzultant v oblasti finanční restrukturalizace a reorganizace insolventních podniků, firemních fúzi a akvizic. Druhým oborem jeho specializace je problematika zdravotních systémů, financování a ekonomiky zdravotnictví. Těmto tématům se věnuje také jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů (Justiční akademie, České manažerské centrum) a přednáší v ČR i zahraničí. V minulosti byl například vedoucím Centra pro ekonomickou analýzu v kanceláři prezidenta Václava Havla, vyjednávačem Středoevropské zóny volného obchodu, zástupcem České republiky ve Světové bance a náměstkem ředitele Konsolidační banky.
ČLEN AKADEMICKÉ RADY
Ladislav Cabada
Ladislav Cabada je docentem politologie na Metropolitní univerzitě Praha, kde působí take jako prorektor pro tvůrčí činnost, kvalitu a rozvoj, a take mimořádným profesorem na Fakultě aplikovaných sociálních věd v Nové Gorici / Slovinsko. Od května 2021 působí ve dvanáctičlenném výkonném výboru Evropského konsorcia pro politické vědy (ECPR). Ve svém výzkumu se zaměřuje především na komparativní politologii středovýchodní Evropy, regionalismus a rozvojová studia, evropeizaci, euroskepticismus a politickou antropologii.
ČLEN AKADEMICKÉ RADY
Ondřej Schneider
Ekonom a vysokoškolský učitel, od roku 2008 žije převážně v USA. Od roku 2021 vedouci ekonom pro sub-saharskou Afriku v IFC a vedouci tymu makro-financnich modelu v rozvijejicich se ekonomikach. Zkušenosti z univerzit v Evropě, USA i Asie. Od roku 2006 docent Karlovy Univerzity. Spolupracovník Světové banky, OECD, specialista na mezinarodni ekonomii, veřejné rozpočty a důchodové systémy. Dříve šéfredaktor, nyní editor CJEF, impaktovaného ekonomického časopisu.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.