TOPAZ a ve spolupráci s think tankem Wilfried Martens Centre for European Studies a nadací Konrad-Adenauer-Stiftung pořádal 9.6. kulatý stůl s názvem Evropa silnější a bezpečnější, který proběhl v Knihovně Václava Havla v Praze.
Oslovili jsme výrazné osobnosti české a evropské zahraniční politiky: diskutovali Mikuláš Dzurinda, prezident think-tanku Wilfried Martens Centre for European Studies, Michael Žantovský, diplomat, ředitel Knihovny Václava Havla, Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničí, Ondřej Kolář, poslanec TOP 09 a starosta Prahy 6 a Alexander Beribes politický analytik Konrad-Adenauer-Stiftung.
Diskuse, kterou moderovala Lucie Tungul z TOPAZ, se věnovala prosazování lidských práv a demokracie v české a evropské zahraniční politice, dotkla se hlavních zdrojů současných hrozeb evropské bezpečnosti a jak jim efektivně čelit. Řečníci neopominuli ani nastupující české předsednictví, kde mimo jiné řešili, jestli je možné najít kompromis mezi mnohdy velmi odlišnými národními zájmy členských zemí EU a jestli je možné tuto rozmanitost otočit ve výhodu. Ačkoliv se řečníci ve většině bodů shodli, objevily se i rozpory. Zatímco Mikuláš Dzurinda je zastáncem federální Evropy včetně hlasování kvalifikovanou většinou v otázkách zahraniční politiky, kdy uvedl příklad chování Viktora Orbána („vidíte jak se chová Orban dnes. Dal nohu mezi dveře a já se velmi bojím, že tu nohu mezi ty dveře dá v moment, kdy to bude nejméně vhodné pro nás všechny“), Jiří Kozák se obává, že by to způsobilo více problémů, než vyřešilo. Michal Žantovský se domnívá, že „Evropa sama o sobě může být buď silná, nebo bezpečná, ale ne oboje”, zatímco podle Ondřeje Koláře musí být Evropa „jednotná, musí jednat racionálně, musí být sebevědomá, musí být aktivní, musí být pragmatická a musí být odolná”.
Všichni řečníci podpořili kandidátský statut pro Ukrajinu. Podle Jiřího Kozáka “Cílem České republiky je získat, byť to některé členské státy odmítají, tak my jsme jasně deklarovali, že pokud se to nestane, budeme se jako předsednická země snažit, abychom kandidátský status pro Ukrajinu mohli garantovat.”