Think tank TOPAZ se letos podruhé zúčastnil mezinárodního knižního festivalu Svět knihy Praha, který se uskutečnil ve dnech 23. – 26. května 2024 na Výstavišti Praha Holešovice. Na stánku TOPAZ představil hned dvě své nejnovější publikace, umožnil setkání se zajímavými osobnostmi a uspořádal také dvě veřejné debaty.

„Mám velkou radost, že po loňském roce, kdy jsme se stali historicky prvním politickým institutem, který se stal součástí tohoto oblíbeného knižního festivalu, jsme mohli v letošním roce návštěvníkům opět na stánku TOPAZ nabídnout naše nejnovější publikace, a navíc uspořádat dvě panelové diskuse. Tématem první z nich byla klimatická a energetická budoucnost České republiky a druhá z nich byla věnována odkazu velké osobnosti české i evropské politiky a dlouholetého prezidenta našeho think tanku Karla Schwarzenberga,“ říká předsedkyně Výkonné rady TOPAZ Eva Šafránková.

Návštěvníci veletrhu si od stánku TOPAZ letos mohli odnést naše nejnovější odborné publikace Odolná střední Evropa: Cesta k bezpečné budoucnosti, sborník jehož editorkou a spoluautorkou je předsedkyně Akademické rady TOPAZ Lucie Tungul a studii Rozvoj obnovitelné energie v Česku do roku 2030, kterou pro nás zpracovali experti z týmu Fakta o klimatu a Frank Bold. Prezentovali jsme také nejnovější publikaci věnovanou strategické komunikaci nazvanou „Proč věříme dezinformacím?“ jejímž spoluautorem je člen Akademické rady TOPAZ Zdeněk Rod.

Pro zájemce o kvíz věnovaný osobnosti Karla Schwarzenberga byly nachystány knižní odměny.

Během čtyřdenního veletrhu stánek TOPAZ navštívila řada zajímavých hostů, mezi nimiž nechyběla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, europoslanec Luděk Niedermayer, senátor Tomáš Czernin, poslankyně Martina Ochodnická, poslanci Matěj Ondřej Havel,  Pavel Svoboda či odborník na adaptaci krajiny na změnu klimatu a náměstek primátorky Hradce Králové Lukáš Řádek.

Kromě stánku TOPAZ na veletrhu uspořádal také dvě panelové diskuse. Hned první den festivalu proběhla za podpory Konrad-Adenauer-Stiftung debata Zelená revoluce 2030 v Česku, během které o otázkách týkajících se změny klimatu diskutoval europoslanec Luděk Niedermayer, zakladatel společnosti ENVICONS a odborník na adaptaci krajiny na změnu klimatu Lukáš Řádek spolu s Janem Krčálem z expertního týmu “Fakta o klimatu”.

Druhou debatu jsme pořádali s nadací Hannse Seidela v neděli téměř na samém konci veletrhu. Nesla název Evropanství a lidská práva v odkazu Karla Schwarzenberga a vystoupila v ní slovenská herečka a diplomatka Magda Vašáryová, římskokatolický kněz a salesián Ladislav Heryán, zakladatel klubu Nachtasyl – platformy pro českou i rakouskou kulturní scénu Jiří Chmel a publicisté Jiří Peňás a Karel Hvížďala. Debatu moderovala dlouholetá spolupracovnice Karla Schwarzenberga Terezie Radoměřská. Debata se zaměřila na úsilí Karla Schwarzenberga ve prospěch demokracie a silné Evropy, na jeho odkaz ve společnosti i na klíčové okamžiky v jeho životě. Pokud vám diskuse unikla, můžete si pustit její záznam zde.

Jsme moc rádi, že obě naše debaty se setkaly s ohlasem a že na stánku jsme zaznamenali stále větší zájem o publikace.

Již nyní se těšíme na setkání s Vámi na dalším ročníku knižního veletrhu Svět knihy, který bude 30. jubilejní a uskuteční se 15. – 18.5. 2025 tradičně na holešovickém výstavišti.