“Lesník a hospodský, který plnil rodovou tradici služby, kancléř prezidenta Václava Havla, ministr zahraničí, obránce demokracie a lidských práv, humanista, Evropan, spoluzakladatel politické stran TOP 09, šlechtic. To vše byl Karel Schwarzenberg, který také stál u zrodu našeho politického institutu a byl jeho dlouholetým prezidentem. O to větší mám radost, že jsme mohli společně s Nadací Hannse Seidela na jeho počest uspořádat debatu, kde jsme společně s významnými osobnostmi a jeho přáteli hovořili o jeho odkazu,” říká předsedkyně Výkonné rady TOPAZ Eva Šafránková.
Debata nazvaná Evropanství a lidská práva v odkazu Karla Schwarzenberga nabídla veřejnosti veřejnosti hlubší vhled do osobnosti Karla Schwarzenberga a jeho angažmá ve prospěch demokracie a silné Evropy.
Společné s panelisty jsme diskutovali o klíčových okamžicích v jeho životě i o jeho odkazu ve prospěch kultury a svobodných médií v společnosti.
V debatě vystoupili slovenská politička, herečka a diplomatka Magda Vašáryová, římskokatolický kněz a salesián Ladislav Heryán, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni Jiří Chmel, novinář a esejista Jiří Peňás a novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Debatu moderovala dlouholetá spolupracovnice Karla Schwarzenberga Terezie Radoměřská.
“Lhostejnost je matkou diktatury.” Tento výrok Karla Schwarzenberga, dlouholetého prezidenta think tanku TOPAZ, je dnes aktuálnější než jindy. Společně Magdou Vášáryovou jsme také hovořili v této souvislosti o současné situace na Slovensku.
“Jak můžete pomoci nám Slovákům? Třeba tím, že vaše média o Slovensku budou psát pravdu, neboť svobodná média a demokracie jsou u nás teď v ohrožení,” řekla během debaty bývalá slovenská politička a diplomatka.
Děkujeme všem, kdo se zajímáte o demokracii, i všem diskutujícím a účastníkům naší debaty “Evropanství a lidská práva v odkazu Karla Schwarzenberga”, kterou jsme pořádali za podpory Hanns Seidel Stiftung v České republice.
 Pokud vám diskuse unikla, můžete si pustit její záznam zde.
Magda Vašáryová
politička , diplomatka a herečka
Magda Vašáryová se narodila v roce 1948 v Banské Štiavnici. Absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Během své kariéry zapsala do povědomí nejen jako talentovaná herečka, ale i jako diplomatka a politička. Mezi lety 1983-1990 působila ve Slovenském národním divadle. Po revoluci stala velvyslankyní ČSFR v Rakousku (1990–1993) a Slovenska v Polsku (2000–2005). Mezi lety 2005 a 2006 byla státní tajemnicí MZV SR, od roku 2006 do roku 2016 poslankyní Národní rady Slovenska. V roce 1993 založila Slovenskou společnost pro zahraničí politiku (SFPA). Od roku 2013 do 2023 předsedala nejstaršímu slovenskému spolku žen Živena a od roku 2007 je předsedkyní Správní rady nadace VIA CULTURA, kterou založila.
Karel Hvížďala
novinář, dramatik a spisovatel
Narodil se 16. srpna 1941 v Praze, kde prožil své mládí. Studoval strojní fakultu ČVUT a později v zahraničí politické vědy a němčinu a německou literaturu. Od roku 1978 do roku 1990 žil v exilu v SRN, kde spolupracoval s rozhlasovými stanicemi RFE, Deutschlandfunk, Deutsche Welle a BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů. Po návratu byl např. šéfreportérem a předsedou představenstva společnosti MAFRA, která vydává MF Dnes. V letech 1994–1999 byl spoluzakladatel a spoluvydavatel newsmagazínu Týden.
Ladislav Heryán
římskokatolický kněz, salesián
Narodil se 24. února 1960 v Petřvaldu u Nového Jičína. Vystudoval stavební fakultu VUT a později Papežský biblický institut a Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V srpnu roku 1987 emigroval do Říma. Po revoluci byl požádán, aby se vrátil do vlasti. Přednášel teologii na univerzitách v Praze a Českých Budějovicích. Bývá označován za pastora undergroundu, kázal například při pohřbu Ivana Martina Jirouse 19. listopadu 2011 v Kostelním Vydří. Vedl i poslední rozloučení v rámci pohřební liturgie Karla Schwarzenberga. V současné době je vězeňským kaplanem ve vazební věznici Ruzyně. V březnu mu vyšla již sedmá kniha s názvem Exotovy zápisky.
Jiří Chmel
signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni
Narodil se 24. května 1954 v Mostě ale dětství i mládí prožil v Korozlukách. V únoru 1977 spolu s patnácti dalšími přáteli podepsal v Chartu 77 za což byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení. V dubnu 1982 v souvislosti s akcí Asanace musel s rodinou emigrovat do Vídně. Jiří Chmel 1. září 1987 otevřel ve Vídni klub Nachtasyl, který se v průběhu 80. a 90. let stal výjimečným místem pro prezentaci exilové i alternativní kultury. V roce 2012 dostal cenu Gratias Agit za reprezentaci Československa v cizině.
Jiří Peňás
novinář, esejista
Narodil se 28. ledna 1966 v Prostějově. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obor český jazyk a historie. Od roku 1992 působil v českém novinářském prostředí v různých redakcích např. MF DNES, Lidové noviny, Respekt a další. Za svou novinářskou činnost získal mj. Cenu Ferdinanda Peroutky. Aktuálně od roku 2016 působí v týdeníku Echo a internetovém deníku Echo24. Nyní mu vychází již pátá kniha cestopisných esejů Výpravy, která je věnovaná Karlu Schwarzenbergovi.
moderátorka: Terezie Radoměřská
překladatelka, spisovatelka, politička
Narodila se 21. února 1969 v Praze na Malé Straně. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory historie a bohemistika, později vystudovala také Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracovala jako kastelánka nebo tlumočnice a překladatelka z německého jazyka. Již v průběhu studia se dotkla politiky, přičemž byla i u vzniku TOP 09. Zpočátku spolupracovala na volebních kampaních a dále na poli think-tanků a nadací. Je autorkou dětské knížky Vánoce pro Kočku.