První akcí, kterou se veřejně představil think-tank TOP 09, TOPAZ, byla dnešní Evropská konference věnovaná čtyřem stěžejním tématům: Bělorusku, Rusku a energetické bezpečnosti, pozici České republiky v rámci Evropské unie a vědě, výzkumu a vzdělanosti v evropském kontextu. „Pamatuji, jak jsem byl v osmdesátých letech vděčný, když se nějaký západní think-tank zabýval naší zemí,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

 

První akcí, kterou se veřejně představil think-tank TOP 09, TOPAZ, byla dnešní Evropská konference věnovaná čtyřem stěžejním tématům: Bělorusku, Rusku a energetické bezpečnosti, pozici České republiky v rámci Evropské unie a vědě, výzkumu a vzdělanosti v evropském kontextu. „Každá politická strana, která usiluje o to, aby nezamrzla na jednom místě, potřebuje dvě věci,“ uvedl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek aktivity TOPAZu, „a to vzdělanostní základnu, protože naši lidé se musí neustále vzdělávat, a myšlenkové prostředí, v němž se může rozhodovat nikoli pod tlakem každodenní operativy. TOPAZ toto prostředí TOP 09 poskytuje.“

Konferenci zahájil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg: „Pamatuji, jak jsem byl v osmdesátých letech vděčný, když se nějaký západní think-tank zabýval naší zemí. Je důležité, abychom v tomto nyní pokračovali my. Jako členům Evropské unie je nám svěřen úkol, abychom pracovali pro Evropu celou, včetně západního Balkánu, Ukrajiny, Běloruska či Moldavska.“

První blok konference byl věnován stavu politiky a lidských práv v Bělorusku, které reprezentoval prezidentský kandidát a disident Ales Michalevič. V pojmenování závažnosti problémů, se kterými se opozice v Bělorusku potýká, jej podpořil senátor Jaromír Štětina. Vyzdvihl zejména význam běloruského disidenta Alese Bialeckeho, odsouzeného obhájce lidských práv, jenž byl nedávno za své aktivity nominován na Nobelovu cenu míru. Vztah Evropské unie k Bělorusku na konferenci hájil místopředseda Evropského parlamentu Jacek Protasiewicz a rakouský poslanec Reinhold Lopatka.

Druhý blok byl věnován Rusku a energetické bezpečnosti. „Ať chceme, nebo nechceme, je Rusko důležitým strategickým a obchodním partnerem jak pro Českou republiku, tak pro celou Evropu,“ vysvětlil Ženíšek. Na panelu vystoupili politolog Michael Romancov, Leoš Tomíček za Rossatom, německý poslanec Joachim Pfeiffer, velvyslanec v Rusku Petr Kolář a europoslanec Jan Březina. „Chtěl jsem, aby dnes zazněly různé pohledy na evropsko- či česko-ruské vztahy, což se podařilo,“ okomentoval Marek Ženíšek.

Bez Unie by byla tato cesta složitější

Blok moderovaný Miroslavem Kalouskem se věnoval žhavým politickým tématům, kterými jsou politicko-ekonomické směřování České republiky v rámci Evropské unie a směřování naší země k eurozóně. Vedle ministra financí se jej zúčastnili ekonomové Zdeněk Tůma a Miroslav Zámečník.

TOP 09 je snad jedinou parlamentní stranou, která má propracovanou koncepci českého vzdělávání přesahující jedno volební období. Evropský kontext je pro vědu a výzkum zásadní. „Česká republika jako jedna z mála zemí využila nemalou část strukturálních fondů na podporu vzdělanosti a vědy,“ vysvětlil v posledním panelu Jan Vitula, podle kterého nám tento přístup otevírá dosud netušené možnosti. (Souhrnnou zprávu z posledního panelu naleznete zde.„V řadě oblastí se můžeme dostat na skutečnou evropskou špičku, a to nejen s vědeckými výsledky, ale i kvalitními výrobky. Bez Unie by byla tato cesta daleko složitější a delší,“ říká Vitula.

Na konferenci vystoupili Anna Putnová jako předsedkyně sněmovního školského výboru, Fritz Ohler ze společnosti Technopolis zabývající se provazováním politiky a vzdělání, David Kolman ze společnosti Helmholtz věnující se výzkumu a Jaroslav Klíma za výrobce elektronických mikroskopů Tescan. „Aby byla společnost úspěšná, musí mít jasnou vizi svého směřování, a to včetně vzdělanosti,“ shrnula své vystoupení Anna Putnová a dodala: „Dnešní evropská ekonomika bude tvořena rozvojem inovací a bude se muset vypořádat s řadou zásadních problémů, jako je stárnutí populace.“

Alžběta Plívová, mluvčí TOP 09