Víte, co potřebují vysoké školy? Chcete se dozvědět o jejich financování? Ale hlavně o návrzích, co dělat lépe? TOPAZ uspořádal ve spolupráci a pod iniciativou poslance TOP 09 Františka Váchy debatu expertů a vydal další policy paper – Podpora vysokoškolského vzdělávání a výzkumu v České republice, jehož autorem je Ladislav Cabada.

Tušili jste, že v horizontu 10 – 15 let hrozí kolaps poskytování lékařské péče? Máme nejvyšší čas řešit problém teď a připravit:

  • víceleté kontraktové financování vysokých škol,
  • slučování a integrace,
  • změn systém grantů,
  • studijní programy dle společenské potřeby; podpořit vázané profese.

Parlament a vláda by podle expertů měly iniciovat vznik motivačních mechanismů, jež by veřejné vysoké školy vedly k větší integraci a případné fúzi. Cílem je významná redukce celkového počtu škol a vznik silnějších a kvalitnějších univerzit.

Další číslo z odborné ediční řady policy paperů think-tanku TOPAZ se věnuje problematice podpory vysokoškolského vzdělávání a výzkumu v České republice. Na základě debaty expertů, která se uskutečnila na začátku roku 2019, a kterou inicioval poslanec TOP 09 František Vácha, jej vypracoval Ladislav Cabada. Analýza je voně dostupná na našem webu.