Koronavirus, který v tuto chvíli těžce ničí ekonomiku celé České republiky a ohrožuje celou řadu pacientů změnil do značné míry naše životy, ale dovolil bych si připomenout virus Zyka kdy jsme všichni čekali, že v důsledku olympijských her se budou rodit postižené děti a nelze nevzpomenout na nemoc šílených krav, která měla jen v Anglii mít obrovské množství mrtvých, nemluvě o kontinentu a jaká byla realita? Chřipková onemocnění jsou závažná, jsou podceňovaná a možná onemocnění Covid je přeceňované. Zapomíná se na spoustu každoročně mrtvých v České republice na chřipku, v tuto chvíli, kdy to píšu, tak počet zesnulých na Covid, který jistě poroste, ale jenom lehce převýšil počet mrtvých v tomto lednu na sezonní chřipku, která letos ještě zdaleka nebyla z nejhorších. 
Nelze nevzpomenout na epidemii chřipky ve Španělsku v letech 2014-2017 kdy zemřelo 68.000 lidí. Občanům České republiky a médiím to v té chvíli bylo jedno a já pevně doufám, že koronavirus si nevyžádá v tomto roce v Itálii 68.000 mrtvých. Čili, jsou to všechno obrovské tragédie, ale musíme je brát v určitém kontextu.  

Zcela nepochybně jediným řešením je imunizace, v tuto chvíli nelze virus zcela zastavit, protože jsou jím nepochybně infikováni řádově miliony lidí jenom v naší západní civilizaci. Situaci v České republice je možná asi dobré připodobnit k velkým záplavám, které jsme poprvé moc nezvládli, podruhé lépe ale vždy jsme měli Orlickou přehradu, která chránila Prahu a byla schopna dát jí čas na přípravu To ale nic neměnilo na tom, že Orlická přehrada přetekla a pak způsobila vlnu, která i v určitý okamžik může být ničivější, než kdyby se záplavy rozvíjely spontánně. Tak jako záplavy, snažíme se epidemii koronaviru regulovat. Absurdní jsou řeči v České republice o extrémních řešeních. Třeba totální karanténa.  Izolovat lidi na roky, pravděpodobně asi v atomových krytech nebo by museli žít v nějakém bioboxu jinak to není možné. Jeden jediný nemocný člověk, jeden jediný tirák, by pak znovu vyvolal infekci. Nebo druhý extrém Že bychom snad chtěli nedělat vůbec nic k ochraně obyvatelstva, sundali bychom si roušky a všichni bychom se v jeden okamžik nakazili. To jsou všechno nesmysly.  

Co potřebujeme řešit reálně, je jak postupně povolovat opatření tak, aby nejenom běžela ekonomika, studenti se vrátili do škol, ale aby i postupně vznikala přirozená imunita u zdravých a silných, která ochrání nejlépe slabé a nemocné, protože není možné do nekonečna držet třeba zaměstnance domovů důchodců vizolaci od celých rodin resp. když v izolaci nejsou tak je to pro seniory smrtelné nebezpečí Z toho nás může vysvobodit jenom postupná imunizace osob veřejnosti a nebo očkování. Od očkování nás dělí nejméně 12, spíše 18-24 měsíců a to je prostě nemožné vydržetČísla naštěstí ve všech klíčových zemích zpomalují, Itálie má nejhorší za sebou, Španělsko má nejhorší za sebou a epidemie se zpomaluje ve Spojených státech amerických, kde extrémně testují. V České republice jsme testovali málo a do dneška to tak je a je to velká chyba z hlediska možnosti zmapovat vůbec celou záležitost. Postupně se snad kapacity zvyšují.  

Neřešme jak se nedařila distribuce osobních ochranných prostředků lacino jako kritiku státu. Vezměme to jako obrovský symbol toho, že privátní sektor, já třeba jako zubní lékař jsem zorganizoval řadu výrob ochranných štítů, které dneska už se začínají exportovatdokáže prakticky cokoli, je-li svoboda a funguje-li trh. Iniciativa lidí zespoda dokáže udělat obrovské věci Organizace shora, kterou všichni ze začátku tak obdivovali vČíně, vede jenom ke spoustě chyb, obrovských nákladů a tu věc není schopna vyřešit, protože zcela nepochybně 4, 6 lidí nevyřeší tolik co třeba tisíc nebo desítky tisíc chytrých mozků spojených dohromady!