Deset regionálních politiků z různých krajů České republiky přijalo pozvání českých europoslanců v Evropské lidové straně Jaromíra Štětiny a Luďka Niedermayera na třídenní návštěvu Bruselu.

V úterý 29. listopadu čekalo účastníky uvítání v Evropském parlamentu a následné setkání s Jiřím Buriánkem, generálním tajemníkem Výboru regionů. Po této velmi zajímavé diskusi následovalo přátelské setkání a diskuse s europoslancem Jaromírem Štětinou. Ve večerních hodinách pak účastníci měli možnost zúčastnit se promítání filmu Ztraceni v Mnichově a diskuse s režisérem tohoto snímku Petrem Zelenkou.

Druhý den se odehrával přímo v prostorách Evropského parlamentu. Jako první se návštěvníci setkali s Markem Hannibalem, tiskovým poradcem Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. Diskuse se vedla například o propagování Evropské unie a zvyšování informovanosti občanů. Po tomto setkání se účasníci měli možnost zúčastnit oběda a navazující diskuse s europoslancem Luďkem Niedermayerem.

Neoddělitelnou součástí tohoto dne byla ovšem také návštěva jednání pléna Evropského parlamentu, které měli účsatníci možnost sledovat z galerie.

Poslední den naši účastníci přijali pozvání do prostor Pražského domu v Bruselu k diskusi s Markem Polachem, specialistou v oblasti vztahů s EU, diplomatem zastoupení hlavního města Prahy v Bruselu.

 

Toto setkání bylo hodnoceno jak účastníky, tak i našimi hostiteli jako velmi úspěšné a přínosná a účastníci měli nejen možnost potkat své europoslance, ale především nahlédnout do zákulisí evropské politiky a běhu Evropského parlamentu. Velkým přínosem pro regionální politiky byly bezpochyby i diskuse přímo s europoslanci, i dalšími úředníky a zástupci ČR v EU, které jim umožnily využít prostor pro své dotazy.

Velice děkujeme europoslancům a jejich týmům za ochotu zprostředkovat pro naše účastníky tuto studijní cestu a pevně věříme, že se příští rok bude moci opakovat tak, aby i další zástupci regionálních a komunálních politiků měli tuto neopakovatelnou možnost.