Think-thank TOPAZ byl letos jedním z partnerů největší konference evropských středopravicových think-thanků, kterou již potřetí organizoval think tank Evropské lidové strany Wilfried Martens Centre for European Studies v Bruselu. Během panelové večeře vystoupila vedoucí výzkumu TOPAZu, Lucie Tungul, na téma Jak zvládat změny v politické komunikaci. Druhý den na čtyřech panelech vystoupilo dvanáct evropských think tanků a diskuse se zúčastnili i bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, současný italský ministr zahraničí Angelino Alfano, předseda parlamentního shromážděni NATO Paolo Alli, či bývalý rakouský ministr obrany Werner Fasslabend.

NET@WORK

TOPAZ vedl seminář nazvaný Středoevropský euroskepticismus: hrozí nám další referendum o EU? řešil vztah Evropské unie a zemí Visegrádské čtyřky.

TOPAZ se letos rozhodl upozornit na nebezpečný vývoj v České republice, kde stoupá počet lidí, kteří Evropskou unii vnímají negativně a objevují se i názory, které její působení v evropských strukturách chtějí ukončit. “Populistické a extremistické strany podrývají demokratické zřízení zemí střední Evropy; zneužívají politické a ekonomické změny k osobnímu zisku a odmítají za ni brát odpovědnost. Členství v Evropské unii je jednou z klíčových záruk stability a demokracie ve střední Evropě. TOP 09 si je vědoma jejího významu a spolu s TOPAZem vnímá naše členství v EU jako jednu ze svých klíčových priorit. I proto se TOPAZ letos rozhodl letošní seminář na NET@WORK věnovat  rávě euroskepticismu v střední Evropě,” řekl místopředseda TOP 09 výkonný ředitel TOPAZu Marek Ženíšek

Svou vinu na dnešním stavu mají ale i etablované politické strany a proevropští politici. Během úvodní večeře uvedla vedoucí výzkumu TOPAZu, Lucie Tungul, že změna obsahu, ale i způsobu, jak proevropské strany o výhodách a nevýhodách evropské integrace mluví, je klíčovým faktorem zlepšení politické komunikace v této oblasti. „Politické strany jsou hlavním zprostředkovatelem vůle občanů v národních i evropských institucích. Jak se postaví k otázce naší budoucnosti v EU je klíčové pro naše další vztahy s EU, ale hlavně pro naši budoucnost. Musíme mít demokratické proevropské strany, které bude mít lepší přehled, nabídnou lepší informace, budou působit konstruktivněji a budou umět zaujmout veřejnost, aby pomohly vrátit důvěru v evropský projekt u české veřejnosti.  K tomu ale nejprve musí samy vědět, jakou chtějí Evropskou unii, jak si představují budoucnost evropské integrace a jakou roli pro Českou republiku jako sebevědomou a respektovanou členskou zemi EU.”

Lucie Tungul moderovala i panel Středoevropský euroskepticismus: hrozí nám další referendum o EU?, který TOPAZ představil během hlavního dne konference. Diskusní seminář srovnával zkušenosti s rostoucí nedůvěrou v některé politiky a instituce EU u jednotlivých zemí Visegrádu. Na panelu vystoupili Michal Boni, polský europoslanec za stranu Platforma Obywatelska, Ildikó Szenci, vedoucí bruselské kanceláře nadace Antall Jozsef Knowledge Centre, a Veronika Neprašová z Hospodářských novin.