Letošní březen může vstoupit do historie jako jeden z nejparnějších v tureckém politickém a sociálním diskurzu. Začátek března byl v Turecku s příchodem jara plný nadějí. Dekády trvající vláda strany AKP proklamovala kroky k dodržování základních práv a svobod s příslibem vytvořit „akční plán pro lidská práva“ a zaměřit se na vnitřní ztotožnění Turecka s evropskými hodnotami, a dokonce i pandemická opatření byla postupně v rámci procesu „kontrolované normalizace“ rušena. Netrvalo ale dlouho a začal se projevovat absolutní opak. Konec měsíce totiž ukázal, že dlouhý a tvrdý zimní lockdown ještě více prohloubil tureckou ekonomickou krizi a zviditelnil existující problémy.

Turecký politolog a novinář Gürkan Özturan se v tomto policy paperu zabývá deklarací odstoupení od Istanbulské úmluvy, protesty na Bosporské univerzitě, ekonomickou situací v zemi i kondicí turecké opozice. Doporučuje, aby 

  • Evropa jasně pojmenovala oblasti, kde Turecko přímo popírá evropské hodnoty, a to bez ohledu na současný stav jednání o svízelných otázkách jako je například budoucnost migrační dohody.
  • Evropa pozitivně motivovala kroky Turecka, které jsou v souladu s evropskými hodnotami, a podpořila progresivní opoziční strany v účasti na transnárodních jednáních.
  • EU dotáhla do konce dlouho odkládanou liberalizaci vízové povinnosti.

Celý policy paper ve formátu PDF naleznete zde: