“Nechtěla jsem jen sedět doma v koutě, zašívat ponožky a poslouchat, jak si lidé stěžují na současné vedení obce.”
Společné setkání poslankyň, senátorek, komunálních političek ukázalo, že většinu pojí podobné zkušenosti. Shodly se na tom, že je důležité motivovat ženy, aby vstupovaly do politiky. Ženy o sobě často pochybují a samy si kladou bariéry.
Účast žen na politickém životě je důležitá kvůli pestrosti jejich názorů, jejich odlišným zkušenostem a schopnosti nabídnout jinou perspektivu na řešené problémy. Často se setkávají s tím, že když už chtějí dělat politiku, mají se starat o kulturu, děti nebo sport. Přitom jsou jejich zkušenosti zásadní i pro územní plánování, či dopravní politiku. A některé ženy jednoduše více zajímá řešení kanalizace a energetika, než sociální problematika.
Receptem, jak politiku přežít, je podle našich političek umění obklopit se lidmi, kteří Vás podporují, dívat se dopředu, netrápit se tím, co se nepodařilo, a být připraven odejít.
I ženy s dvěma malými dětmi, nebo člověk s hendikepem si musí dojít na matriku pro novou občanku. Ženy častěji pečují o třetí osoby než muži a reálné každodenní problémy s nedostatky v dostupnosti a bezpečnosti veřejného prostoru dobře znají.
Setkání se uskutečnilo díky podpoře institutu TOPAZ a Nadace Hannse Seidela.