Představitelé TOP 09, KDU-ČSL a STAN 4.4. 2018 v Praze na konferenci o budoucnosti Evropské unie po brexitu debatovali o společném postupu. Jejich zájmem je postupovat společně tak, aby Evropská unie neoslabila odchodem Británie a aby byla silnější v obraně svých hranic. Spolupráce třech stran v Evropském parlamentu v rámci Evropské lidové strany je běžná a její úloha roste v souvislosti s debatou o spojování pravostředových sil v českém parlamentu.

Představitelé TOP 09, KDU-ČSL a STAN 4.4. 2018 v Praze na konferenci o budoucnosti Evropské unie po brexitu debatovali o společném postupu. Jejich zájmem je postupovat společně tak, aby Evropská unie neoslabila odchodem Británie a aby byla silnější v obraně svých hranic. Tyto tři strany mají za Českou republiku nejsilnější pozici v Evropském parlamentu. „Sjednocená Evropa je paradoxně nové a živé téma. Téma, které zajímá úplně všechny. Aby lidé věřili, že ho bereme vážně, musí se odrážet v rozpočtu i v kompetencích Evropské unie. Evropská unie dokázala zastavit příliv uprchlíků, teď se musí soustředit na to, aby se situace z minulých let neopakovala. Chceme být u toto, ne se na to jen koukat,“ řekl na konferenci o brexitu místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který upozornil na to, že Evropská unie v naší zemi nemá dobré jméno díky tomu, že příliš mnoho politiků se raději za Evropu schová, než by hájili společný evropský zájem.

Spolupráce třech stran v Evropském parlamentu v rámci Evropské lidové strany je běžná a její úloha roste v souvislosti s debatou o spojování pravostředových sil v českém parlamentu. Společný dialog vyzvednul také Dara Murphy, bývalý irský ministr zahraničí a volební manažer Evropské lidové strany, který přijel do Prahy na konferenci, kterou pořádá Institut pro křesťansko-demokratickou politiku a TOPAZ ve spolupráci s Konrad-Adenauer-Stiftung.

„V Evropské lidové straně vnímám spolupráci stran TOP 09, STAN a KDU-ČSL, které dokonce vytvořily společnou Národní delegaci v Evropském parlamentu, jako velmi efektivní. Vnímání Evropské unie není v České republice jednoznačné a jako Ir rozumím také tomu, že důsledky Brexitu mohou zasáhnout každou zemi. Naději však vidím v další spolupráci proevropských stran zastoupených v Evropské lidové straně. Jsem velmi rád, že TOP 09 je této spolupráci otevřená,“ řekl Dara Murphy.

Debata mezi politiky Evropské lidové stany se dotýkala důsledků, které brexit může mít pro občany České republiky. Tohoto tématu se dotknul i diplomat Pavel Fischer, který debatoval v rámci prvního bloku s Dara Murphym Lucií Tungul, vedoucí výzkumu think-tanku TOPAZ.