Pro Českou republiku byla otázka demokratizace a zavedení principů právního států jedna ze základních priorit od samotného roku 1989. Politický institut TOPAZ se vždy hlásil k tzv. Havlovské zahraniční politice. Ve výsledku Evropská unie po pádu železné opony aktivně podporovala demokratické tendence i ve státech východní a střední Evropy. Tento „snadný úkol“ podporování politiky post-sovětských států byl naplněn rozšířením Unie v letech 2004 a 2007.

Rozšířením EU se objevila noví výzva a to stabilizovat sousedské státy nové Unie tvořené západním Balkánem, Tureckem, Ukrajinou a Běloruskem. Jistě o poznání složitější úkol vezmeme-li v potaz demokratické tendence a vývoj v zemích jako je Turecko, Ukrajina nebo Bělorusko.

Ve spolupráci s think tankem Wilfried Martens centrem pro evropská studia jsme se rozhodli věnovat demokratizačnímu procesu v těchto třech zemích. V současné době se zdá, že Ukrajina došla nejdále, v Turecku se tento proces nepovedl a Bělorusku jsme svědky emancipace opozice až v posledním roce.

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla Vám 16. 12. 2021 přinášíme on-line diskusi s předními odborníky. Neváhejte se k nám připojit alespoň takto virtuálně, když nám aktuální COVID situace nepřeje.