Konferencí „Střední třída na křižovatce“ a představením sborníku analýz a odborných prací vyvrcholil letošní projekt politického institutu TOPAZ a evropského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies. Zkoumali jsme jak se mění a rozpadá střední třída. TOPAZ do debaty přizval první místopředsedy KDU-ČSL, ODS, STAN a TOP 09, kteří se na místě shodli na pěti pojistkách demokratického právního státu a ve společném prohlášení se zavázali tyto principy dodržovat.

„Byli jsme svědky zajímavé debaty, která jasně ukázala, že zvolené téma, tedy střední třída, politiky zajímá a že vědí, že její spokojenost je důležitá nejen pro naši prosperitu, ale i pro demokracii,“ komentoval setkání výkonný ředitel TOPAZu Marek Ženíšek.

Delaraci o pěti pojistkách podepsala Markéta Pekarová Adamová, první místopředsedkyně TOP 09, Alexandra Udženija, první místopředsedkyně ODS, Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL a Jan Farský, první místopředseda hnutí STAN.

Cílem konference bylo představit koncept střední třídy platný v dnešní době, a také její dopad na měnící se politickou mapu ČR, její ekonomické, politické, sociální a kulturní aspekty, dopad na budoucí stranický systém země, na program pravicových stran a jejich komunikaci s veřejností. Publikaci Střední třída na křižovatce napsal tým odborníků z oboru sociologie, mediálních studií, politologie a ekonomie. V odborné části konference zazněly příspěvky Aleny Zemplinerová, ekonomky, Jakuba Charváta, politologa a Eoina Drei, senior research analyst, WMCES

Konferenci podpořil Wilfried Martens Centre for European Studies. Exkluzivní průzkum v rámci celoevropského záběru proběhl za podpory Wilfried Martens Centre for European Studies a Konrad-Adenauer-Stiftung.

Celý záznam konference naleznete zde: https://www.facebook.com/top09cz/videos/483147928960438/