Starosta patří k tradičním a nejviditelnějším orgánům obce. Přestože má dle zákona stanovené pravomoci, obyvatelé obcí někdy netuší, co vše je v jeho kompetenci. Docházet může k situacím, kdy občané po starostovi chtějí, aby řešil sousedské spory, protože právě on se má „starat“ o občany. Starosta nemá pevnou pracovní dobu, a přestože v některých obcích působí jako neuvolněný, zůstává starostou 24 hodin denně. I z toho důvodu se zejména v menších obcích stává, že pozici téměř nikdo zastávat nechce. Starostou poté zůstává stejná osoba i několik volebních období.
Stěžejním cílem tohoto textu je představení příčin, které mohly vést ke starostenské výměně – starosta už nechtěl pokračovat? Voliči byli nespokojeni s jeho prací a preferovali jiné uskupení? Se starostou nebyli spokojeni zastupitelé a i přes „vítězství“ ve volbách ho „vyšachovali“ a na zasedání zvolili jiného starostu? Rozhodlo komunální téma, které starostovi „podkoplo židli“, nebo sehrály roli osobní spory?
Autor Michal Frank se v rozhovorech s představiteli deseti vybraných obcí Pardubického a Jihomoravského kraje pokoušel na tyto otázky odpovědět. V každé obci proběhl rozhovor se současným i bývalým starostou a vedle toho se zastupiteli. Celkový počet rozhovorů dosáhl čísla 32 v deseti obcích.
V deseti obcích Pardubického a Jihomoravského kraje bylo po volbách 2014 a 2018 uskutečněno celkem 13 starostenských výměn. Z vyjádření respondentů vyplynulo, že příčiny vycházely buď z vlastních rozhodnutí, která byla motivována věkem, osobními/rodinnými důvody, nechutí dál pokračovat kvůli náročnosti, politizaci komunálu, atmosféře a vztahům v zastupitelstvu. Anebo o výměně nepřímo rozhodli voliči svým hlasováním, kdy zajistili vítězství nebo většinu uskupení či koalici, která mohla (nemusela) stát v opozici vůči dosavadnímu starostovi.
Výzkum na vzorku deseti obcí určitě nemůže a nemá za cíl generalizovat závěry na všechny obce České republiky, kterých je přes 6200. Odpovědi zainteresovaných aktérů ale mohou naznačovat trend v myšlení a chování starostů, zastupitelů a teoreticky i voličů.
Obsah policy paperu v nezkrácené podobě je k dispozici na tomto odkazu:
Přihlaste svou práci do 5. ročníku naší studentské soutěže o Cenu Karla Schwarzenberga