Tisková zpráva TOP 09 k vydání publikace think-tanku TOPAZ „Názory na Evropu“.

Lépe poznat Evropskou unii a odpovědět na dotazy, jak je také možné ji vidět. v roce eurovoleb v tom může voličům pomoci i publikace, která nabízí různé pohledy osobností na Evropu a její fungování. vydala ji vzdělávací platforma TOPAZ.

Evropská unie je dnes vnímána jako samozřejmost. Ale na otázku, co vlastně Evropská unie je, se dá odpovědět mnoha různými způsoby. Některé z nich nabízí právě soubor názorů desítky osobností –  historiků, politologů a expertů přes ekonomiku, ochranu životního prostředí nebo lidská práva. Pod názvem Názory na Evropu si lidé mohou přečíst také pohled předních kandidátů TOP 09 a Starostů do Evropského parlamentu.

Evropská unie u našich občanů zrovna moc populární není. A je to nemalý paradox. Právě onen nepříliš oblíbený „Brusel“ je totiž zdrojem podstatné části, ne-li drtivé většiny naší stability, bezpečí či prosperity. A vděčíme mu dokonce za stovky proinvestovaných miliard korun, které byly v rámci kohezní politiky proinvestovány ve jménu zvýšení kvality života v naší zemi,“ napsal například ekonom Luděk Niedermayer.

Politolog Michael Romancov, egyptolog Miroslav Bárta, historik moderních dějin Martin Kovář, ale také bývalý reportér a bojovník za lidská práva Jaromír Štětina nebo exministr Jiří Pospíšil. Ti všichni vepsali svůj názor na Evropu do nové publikace. TOPAZ ji vydal s podporou nadace Konrada Adenauera v nákladu 800 kusů.

Evropská společenství, později transformovaná v Evropskou unii, existují teprve krátce na to, aby si jejich obyvatelé uvědomili, že jsou v prvé řadě Evropany, protože evropanství, tedy společné tradice, kultura a hodnoty je to, co je všechny po staletí spojuje. My jako občané Evropy máme ovšem úkol nejdůležitější – zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu a zvolit zástupce, kteří lidem umožní se s Evropou identifikovat natolik, že pro ně bude evropanství prvním v řadě jejich „národních“ příslušností,“ uvedl Ondřej Kolář, ředitel vzdělávací platformy TOPAZ.

Martina Týblová, tisková mluvčí

Názory na Evropu

7.5.2014

Publikace Názory na Evropu, vydaná vzdělávací platformou TOPAZ, nabízí různé pohledy na Evropu a její fungování. V souboru názorů desítek osobností najdeme zástupce z řad historiků, politologů, expertů na ekonomiku, ochranu životního prostředí nebo například na lidská práva a vedle nich zároveň pohledy předních kandidátů TOP 09 a Starostů do Evropského parlamentu.

Stáhnout