Bývalý viceguvernér ČNB a současný europoslance Luděk Niedermayer a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma patří k našim nejznámějším ekonomům. Přijali pozvání TOPAZu na debatu, ve které jsme jsme se vedle ekonomiky ptali i na situaci v Evropské unii nebo v hlavním městě v období končící karantény.

Oba hosté se shodli, že EU neselhala. EU může dělat jen to, co ji umožňují smlouvy a nebo to, na čem se shodly členské státy. Ty už v únoru na výzvu EK ujišťovaly, že mají vše pod kontrolou.
Krize by měla vést k tomu, bychom společně snížili závislost např. na Číně. A bylo moc fajn, kdyby krize odstartovala některé změny. Snaha o kooperaci ve výzkumu ohledně nalezení léku proti viru COVID-19 by se neměla vypínat a měla by pokračovat dál i v jiných oblastech.
Společná Evropa je především o solidaritě, která má dvě roviny – solidarita je správná, ale také výhodná a prospěšná především pro takovou zemi, jakou je ČR.
Je velká škoda, že téma přijetí evropské měny není u nás silným tématem pro politické elity a ČNB tak, jak tomu bylo kdysi např. na Slovensku. EURO je totiž dobrý projekt.
Výroky od hlavních představitelů státu, že budeme mít problém, protože se lidi přestali bát, jsou v demokratické společnosti nepřípustné.
Důležitá je teď rychlost toho, jak bude stát pomáhat. V tom stát selhává a pomoc o něj, je příliš pomalá.

Záznam celé debaty je k shlédnutí na tomto odkazu: