Amerikanista a člen Akademické rady TOPAZ Jakub Lepš byl minulý týden hostem několika televizních rozhovorů týkajících se amerických prezidentských voleb. Shrnutí vám přinášíme v tomto článku.

Americký Nejvyšší soud jednoznačně rozhodl, že není možné, aby jednotlivé státy rozhodovaly o tom, kdo má kandidovat do federálních orgánů, jako je prezidentský úřad. Jakub Lepš upozornil na to, že soud se vůbec nevyjadřoval k tomu, zda se Donald Trump svým přístupem k útoku svých příznivců na Kapitol v roce 2021 podílel na povstání. Některé americké státy, jako je například Colorado, považovaly roli exprezidenta v této události za diskvalifikující pro účast v primárkách vzhledem ke 14. dodatku americké ústavy, podle kterého nemůže občanskou funkci v USA zastávat člověk, který se zúčastnil vzpoury nebo ji podporoval. Podle Jakuba Lepše je proto rozhodnutí Nejvyššího soudu vítězstvím Donalda Trumpa.

Zdaleka se však nejedná o jeho jediné vítězství v posledních dnech. Donald Trump získal během superúterý 14 z 15 států a ovládl tak republikánské primárky. Jeho protikandidátka Nikki Haleyová následně pozastavila svou kampaň. ,,Ta malá část republikánských voličů, která ji volila, nevolila primárně Nikki Haleyovou, ale jak víme z průzkumů, volila proti Donaldu Trumpovi,“ říká Jakub Lepš. ,,Její kandidatura byla “antiTrump“ v rámci republikánské strany – šlo o návrat k nepopulistickým a nedemagogickým postojům republikánů, které zastávali v minulosti lidé jako například Ronald Reagan.“ Jakub Lepš zároveň zmínil závazek Haleyové v případě neúspěchu podpořit vítězného republikánského kandidáta, kterého politička nakonec skutečně dostála.

Podle Jakuba Lepše se miliony republikánských voličů rozhodly věřit narativu, že Trumpovi byly předchozí volby ukradeny, a že právě on je přítomností a budoucností Republikánské strany.

Naopak Demokraté podle něj vsadili na Joea Bidena jakožto staršího unaveného koně, ze kterého mnoho voličů není nadšených, ale ke kterému neexistuje alternativa s dostatečnou šancí na úspěch. „Troufám si říct, že pokud by v Americe nebyla taková nespokojenost s Joem Bidenem, z toho důvodu, že je mu přes osmdesát let, že je vnímán, že má značné limity co se týče fyzičky a jeho mentálního stavu, kdyby tam byl silný demokratický kandidát, tak by Trump v průzkumech velmi prohrával. Americké ekonomice se poměrně daří, nicméně kvůli velké nepopularitě Bidena, vzhledem k tomu, kolik voličů říká, že by už neměl kandidovat, to nahrává Trumpovi. A v tuto chvíli je on mírný favorit. Ta situace je nečitelná, protože množství voličů, kteří jsou nespokojení jak s Trumpem, tak i s Bidenem, je opravdu velké,“ říká Jakub Lepš.

Je nutno poznamenat, že se zároveň objevovaly další kontroverze ohledně exprezidenta Trumpa. ,,Nadále se řeší snaha Donalda Trumpa ovlivnit výsledky prezidentských voleb v Georgii či případ na Floridě, kdy ve svém sídle ukrýval dokumenty vedené jako tajné nebo přísně tajné,“ shrnuje Jakub Lepš. Lze očekávat, že kontroverze ohledně kandidátů budou v prezidentských volbách dále rozdělovat americké voliče.

A jaká témata podle Jakuba Lepše nejvíce ovlivní volby? ,,Velkým tématem je americká ekonomika, té se teď sice daří relativně dobře, ale Američané se obávají toho, jak se bude vyvíjet.“

Dalším důležitým tématem bude zahraniční politika, která jinak bývá podle Jakuba Lepše spíše na druhé koleji.

Rezonovat podle něj budou otázky ohledně války na Ukrajině, konfliktu v Gaze, obchodní války mezi Čínou a USA i napětí na mexicko-americké hranici související s migranty. Jakub Lepš však dodává, že v zahraniční politice nepanuje vždy jednota ani v rámci jednotlivých stran a voličských skupin. Většina Demokratů stojí za Bidenovou podporou Ukrajině, tento postoj však podporuje i část Republikánů, byť je spíše menšinová. Demokratickou stranu naopak více rozděluje téma konfliktu v Gaze, kdy určitá část demokratických voličů vyčítá Bidenově administrativě údajně příliš proizraelský přístup.

 

Celé rozhovory naleznete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/224411058320305/

https://tn.nova.cz/videa/6238-svet-za-hranicemi/415470-svet-za-hranicemi-haleyova-odchazi-z-boje-o-prezidentske-kreslo-v-usa

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20110/453770#733