„… a je jen našich zástupcích, aby svou práci odvedli správně.“ To a mnoho dalšího zaznělo na diskusi, na které před plným sálem Knihovny Václava Havla vystoupili generál Petr Pavel a diplomat Petr Kolář.

Členství v Severoatlantické alianci a jeho vnímání veřejností, vliv Číny a Ruska na její směřování, ale také boj demokracie vs. terorismus, to byla témata diskuse TOPAZ a Knihovny Václava Havla, na které vystoupili generál Armády České republiky Petr Pavel, v letech 2015 – 2018 předseda vojenského výboru NATO a diplomat Petr Kolář, bývalý Velvyslanec České republiky ve Švédku, Irsku, USA a Rusku. Diskusi moderoval Michael Žantovský, bývalý Velvyslanec České republiky v USA, Izraeli a Velké Británii.

NATO prokázalo za dobu své existence svůj smysl jako platforma pro spolupráci a pro sdílení. Kolektivní způsob zajišťování obrany je prokazatelně mnohem efektivnější a levnější, než jakýkoliv jiný způsob, který známe. I díky tomu, a také dohledu NATO na dodržování bilaterálních smluv, je naše členství v Severoatlantické alianci vnímáno pozitivně téměř 71 % české veřejnosti. (https://www.stem.cz/souhlas-s-clenstvim-v-nato-je-stale-vysoky–i-kdyz-mirne-nizsi-nez-v-roce-2015/)

Záznam celé diskuse naleznete zde: