TOPAZ na Světě knihy 2025
Think-tank TOPAZ se letos již potřetí zúčastnil mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha, kde ve spolupráci s domácími i zahraničními partnery připravil tři diskusní panely zaměřené na klíčová témata současné demokracie: občanská angažovanost mladých lidí, odolnost vůči extremismu a populismu a nenávist vůči ženám ve veřejném prostoru. Každý z panelů přinesl jiný úhel pohledu, společně však nabídly ucelený obraz výzev, kterým dnes demokracie čelí – a inspirativní příklady, jak na ně reagovat.
Řekni to komiksem: Padá demokracie, něco si přej
V pátek 16. května se konala debata Řekni to komiksem: Padá demokracie, něco si přej, která zkoumala, jak lze prostřednictvím vizuálního vyprávění otevírat složitá témata. Debatu moderoval analytik Pavel Havlíček a vystoupili Juraj Buzalka, Martina Klicperová, Karolína Farská a Lucia Štasselová. Diskuse se točila kolem občanské odvahy, cílené nenávisti vůči mladým lidem a potřeby vytvářet nové formy komunikace.
Rozděleni sítěmi: Jak na extremismus v demokracii
V sobotu 17. května proběhla debata Rozděleni sítěmi: Jak na extremismus v demokracii, připravená ve spolupráci s Wilfried Martens Centre for European Studies a rakouským think-tankem Campus Tivoli. Moderátorka Lucie Tungul připomněla, že „v době, kdy demokracii ohrožuje nejen populismus a polarizace, ale také algoritmy a zahraniční intervence, je nezbytné posilovat naši odolnost – zejména mezi mladými lidmi“.
V panelu vystoupili ministr pro vědu Marek Ženíšek, politolog Ladislav Cabada, analytik Peter Hefele a investigativní novinář Arpád Soltész. Diskutovalo se o ztrátě důvěry, roli vědy a médií i o potřebě vytvářet bezpečné a smysluplné prostředí pro mladou generaci. Představena byla i nová publikace Jak ubránit demokracii v digitálním věku.
„Vrať se k plotně“? Nenávist v politice má ženskou adresu
V neděli 18. května proběhl panel „Vrať se k plotně“? Ženy a hate speech v politice, připravený ve spolupráci s nadací Hanns-Seidel-Stiftung. V přeplněném sále se debatovalo o tom, jak nenávistné projevy mířící na ženy oslabují demokracii, deformují veřejný diskurz a vytlačují ženy z politiky a občanského prostoru. Panel ukázal, že hate speech vůči ženám není okrajový problém internetu, ale symptom hlubších strukturálních nerovností. Přestože jednotlivé útoky často míří na vzhled, věk nebo způsob vystupování, jejich skutečným cílem je umlčet ženy jako aktivní účastnice veřejného života. Účinnou obranou nejsou jen legislativní nástroje, ale také solidarita, vzdělávání a vytváření bezpečnějších prostorů pro diskuzi. Právě otevřená pojmenování těchto problémů jsou prvním krokem k jejich řešení
Stánek TOPAZ: publikace, kvíz i příležitost k setkání
Stánek poskytl příležitost k mnoha zajímavým setkáním. Velký zájem byl o témata spojená s demokracií, rovností a občanskou participací. Během veletrhu se u stánku TOPAZ zastavili stovky návštěvníků, kteří si odnesli nově vydanou publikaci Jak ubránit demokracii v době digitalizace nebo se zapojili do tematického kvízu o slavných ženách v politice.
Třemi debatami i i přítomností na veletrhu jsme se snažili přispět k tomu, aby byl Svět knihy nejen místem pro literaturu, ale i pro otevřenou a srozumitelnou diskusi o aktuálních společenských tématech.
Další ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha se uskuteční od 14. do 17. května 2026 na tradičním místě – výstavišti v pražských Holešovicích. TOPAZ u toho opět nebude chybět a budeme rádi, pokud se zastavíte – ať už pro novou publikaci, kvůli debatě nebo jen na krátký rozhovor.