Ten legislativní příběh byl náročný. Nic v kontrastu s tím, jakým překážkám čelí ti, kterých se to bezprostředně týká.

„Manželství pro všechny“ neprošlo sněmovnou. Prošla poměrně velká změna v každodenních starostech těch, kteří už to samo o sobě mají těžší. Přesto není důvod slavit.

Když jsme před rokem a půl řešili, zda se do toho pustit, jakou máme šanci a jak na to, netušili jsme, co nás čeká. Jen zařazení na program bylo tehdy z říše sci-fi. A když se to podařilo, bylo to poprvé a naposledy, kdy jsme se opravdu upřímně radovali. Přišlo dokonce i ústavní zakotvení manželství jen pro muže a ženu. Každý další krok už byl jenom těžší.

Rok a půl jsme se snažili dosáhnout úplné rovnosti. Protože to tak prostě máme, protože to tak cítíme. Protože věříme tomu, že v takovém světě chceme žít a chceme, aby v něm vyrůstaly naše děti a žili naši kamarádi.

Jsem moc ráda, že TOP 09 hlasy všech svých poslanců podpořila jak první hlasovaný návrh na všechna práva se změnou názvu z manželství na partnerství, tak i pro mnohé z nás velmi bolestivý kompromis, který byl nakonec také našimi čtrnácti hlasy schválen. Naši podporu by měl i původní návrh na manželství pro všechny.

Politika je umění možného. Tentokrát nebylo možné dokázat více. A nemá cenu se tvářit jinak. Pro skutečnou podporu rovnosti bylo zhruba 67 poslanců ze 186 přítomných. Poznáte to z tohoto hlasování, které zahrnovalo „pouhou“ změnu názvu, jinak všechna práva i povinnosti, jaké mají heterosexuální manželé. (hlasování naleznete zde)

Ale pro nás, podporovatele, cesta nekončí. Jdeme do Senátu. A ti všichni, kteří nám posílali své životní příběhy plné komplikací, zranění na duši, pochyb a překážek, ale také plné lásky, naděje i víry, jsou pro nás obrovskou motivací nevzdávat to. Protože oni už dokázali naplnit své životy láskou i respektem, politikům navzdory.

Rozhodujeme jako politici o světě, ve kterém budou žít naše děti a vnoučata. Škoda, že jim více nenasloucháme, jaký ho chtějí mít. Naučilo by nás to být lepšími, tolerantnějšími lidmi i politiky.

 

Martina Ochodnická, poslankyně, místopředsedkyně TOP 09 a členka Akademické rady TOPAZ