Kreml Rusko
Kreml Rusko

Jaká je zahraniční politika Kremlu a na čem je dnešní Rusko závislé

Úvod / Jaká je zahraniční politika Kremlu a na čem je dnešní Rusko závislé
V dalším dílu našeho podcastu jsme si povídali s naším bývalým velvyslancem v Moskvě a  ve Washingtonu Petrem Kolářem. Ptali jsme se ho na zahraniční politiku Kremlu, současnou situaci v Rusku a na vztahy USA a Ruska, což je vzhledem k rozhovorům v Ženevě, velmi aktuální téma.
Podle Petra Koláře má Putin sám pro sebe stanovený úkol, a to vrátit Rusko do té mocenské polohy, kdy bude vnímáno a respektováno jako jedna z těch hlavních ne-li nejhlavnějších světových mocností. Proto je odstrašování vlastě úkol Západu, aby Putina a případně toho, kdo by mohl přijít po něm, ani nenapadlo pokusit se o vojenskou konfrontaci.
Dozvíte se, že Rusko je dodnes závislé na vývozu fosilních paliv – plynu a ropy – a nic, co by mohlo být konkurenceschopné, nevyrábí. A že Rusko už není zdaleka tou mocností, která předurčovala vývoj světa během studené války v bipolárním prostoru, je to takový zvláštní hybrid ambicí, neschopnosti… Když se čtenáři zamyslí nad tím, co mají doma ruského, tak pokud to není vodka, samopal nebo raketa,  asi nic moc nenajdou.

TOPAZ
TOPAZ
Jaká je zahraniční politika Kremlu a na čem je dnešní Rusko závislé
/