V krásném prostředí Vysočiny se totiž o víkendu 15. – 17. července konala konference „Mladá generace a konzervativní politika“, na které mladí debatoval o migraci, ruské propagandě i krajských volbách. Dvoudenní program dal mladým lidem možnost diskutovat s politiky a odborníky například o tom, jak by měla vypadat konzervativní politika atraktivní pro mladou generaci.

Setkání ve Žďáru nad Sázavou se zaměřilo na mladou generaci, která se zajímá o politické dění. Se zkušenými politiky si účastníci vyměňovali názory nejen na budoucnost mladé generace v politice obecně, ale debatovali i o konkrétních tématech – o aktuálních problémech migrace a Evropské unie, vlivu ruské propagandy nebo o tom, o tom jak konzervativní program zatraktivnit pro voliče do 35 let.

 Zaujmout mladé politikou nebo Evropskou unií je vždycky výzva. Akce, jako byla tato víkendová konference, tomu ale výrazně pomáhají. Politici slyší, co mladé zajímá a jsou konfrontováni s názory výrazně mladší generace a mladí se naopak učí, jak své názory jasně formulovat a obhájit,“ říká předseda Výkonné rady TOPAZu Reda Ifrah.

Panelů i debat se zúčastnila například místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, europoslanec Jiří Pospíšil nebo kandidát na hejtmana Vysočiny Libor Honzárek.

Sám jsem do politiky vstupoval jako poměrně mladý. Teď už mám sice více zkušeností, ale setkávání se s mladou generací stále považuji za mimořádně přínosné. Jejich názory i energie nám může velmi pomoci v nadcházejících krajských volbách,“ říká lídr krajské kandidátky TOP 09 a SZ Libor Honzárek (TOP 09).

Dalšími řečníky byli například Jakub Janda, z think-tanku Evropské hodnoty, který vedl s účastníky zajímavou diskusi o ruské propagandě a jejím vlivu a Lenka Chlubnová, která seznámila účastníky zajímavou formou s prostředky a pravidly politických kampaní. Z řad účastníků také vystoupili zástupci, jedním z nich byl Michal Pilař, nejmladší člen Výkonného výboru TOP 09, která společně s Ondřejem Kaniou, mladým a úspěšným podnikatelem, hovořili o vzdělání a vzdělávání.

Za partnery akce nás svou přítomností i výstupy potěšili Alena Resl z českého zastoupení Konrad-Adenauer-Stiftung a Federico Reho z partnerské organizace Wilfried Martens Centre for European Studies, think-tanku Evropské lidové strany. Na pátek nás na svém zámku přivítal i pan hrabě Constantin Kinský.

Mnozí účastníci konference  jsou již aktivní v politice a letošní krajská kampaň tak není jejich premiérou. O víkendu ale měli možnost se aktivně zapojit do příprav různých projektů a workshopů a naučit se, jak více vtáhnout své vrstevníky do problematiky české i evropské politiky. Přidanou hodnotou se jistě stala i možnost setkat se v takto hojném počtu i s ostatními mladými z dalších krajů a diskutovat rozrůstající se mládežnickou platformu TOPtým.

Akci pořádal think-tank TOPAZ ve spolupráci s nadací Konrad-Adenaeur-Stiftung a Wilfried Martens centrem pro evropská studia.