Letos si připomínáme 35 let od 17. listopadu 1989. Tento den započal nelehkou cestu svobodě a demokracii, k hodnotám, které dnes mnozí pokládají již za samozřejmé, ale za které jiní v minulosti riskovali své životy. V návaznosti na to a jako součást představení naší nové publikace „Odolná střední Evropa: Cesta k bezpečné budoucnosti.“ jsme včera uspořádali debatu nazvanou „Odolná, nebo bezzubá? Demokracie versus populismus ve střední Evropě.“ Akce, kterou jsme pořádali v Knihovně Václava Havla dne 13. listopadu ve spolupráci s Wilfried Martens Centre for European Studies a Politische Akademie se zúčastnilo téměř sedm desítek návštěvníků.
Hosté naší debaty byli Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace České republiky a ředitel think tanku TOPAZ, Wolfgang Sobotka, prezident Politické akademie Rakouské lidové strany, Peter Hefele, politický ředitel bruselského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies a Ladislav Cabada, prorektor Metropolitní univerzity Praha.
V debatě několikrát zaznělo, jak se bránit proti populismu. ,,Je třeba, abychom jednodušeji vysvětlovali, složité problémy široké veřejnosti,“ řekl v úvodu Marek Ženíšek.
,,Populistické strany jsou nebezpečné zejména proto, že nabízejí řešení, která nefungují. Je to jako, když vám pochybný lékař řekne, že během jednoho dne zhubnete 20 kg a budete ve skvělé kondici. Zhruba toto slibují populisté. Během okamžiku a zázrakem vyřeší všechny vaše problémy,“ upozornil na líbivost populismu politolog Ladislav Cabada.
Prezident Politické akademie rakouské ÖVP Wolgang Sobotka zároveň upozornil na velkou hrozbu politického Islámu v Rakousku a zmínil i to, že populisté často vlastní média, které jim umožňují efektivněji šířit svoje myšlenky. „Je to opravdu velká hrozba pro demokracii. Toto vše napomáhá rozvoji populismu u nás v Rakousku.“
Zazněl i pohled na populismus v celoevropské rovině. ,,Když se podíváme na to, jak tomu všemu čelit, musíme se zaměřit více na lokální podmínky. Například v severských zemích je ten rozdíl zcela marginální, což je dané i ekonomickým kontextem,“ řekl politický ředitel bruselského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies Peter Hefele.
“Těší mě, že jsme dnešní debatu věnovanou naší demokracii a výzvám, kterým společně čelíme, mohli pořádat právě v Knihovně Václava Havla, která v letošním roce slaví 20 let své existence a u jejíhož zrodu stál Karel Schwarzenberg, který stál také u zrodu Think tanku TOPAZ. Včera to byl rok, co nás opustil a dovolím si říci, že nejen české politice velmi chybí. Jeho odkaz ale stále žije – nejen v diplomacii, ale i v oblasti lidských práv a domácí politiky. Jeho výrok, že lhostejnost je matkou diktatury, nás v TOPAZ inspiruje v našich v našich činnostech a aktivitách,” zmínila společnou odpovědnost za posilování demokraci výkonná ředitelka TOPAZ Eva Šafránková.
Pokud jste debatu nestihli, můžete si ji pustit na tomto odkazu a také se nezapomeňte podívat na naše bonusové video.